آیات نورانی

صحبت های خدا با ما

آیات نورانی

صحبت های خدا با ما

۱۱ مطلب در خرداد ۱۳۹۳ ثبت شده است

هـوالنــورعلل عقب ماندگی مسلمین از غرب از حیث پیشرفت‌های مادی، عمل نکردن صحیح و کامل به الگوی اسلامی سبک زندگی است. حکایت مسلمانان عصر حاضر، حکایت این آیه است:

نُؤْمِنُ بِبَعْضٍ وَنَکْفُرُ‌ بِبَعْضٍ وَیُرِ‌یدُونَ أَن یَتَّخِذُوا بَیْنَ ذَٰلِکَ سَبِیلًا (نساء/150)

به بعضی ایمان می‌آوریم، و بعضی را انکار می کنیم و می‌خواهند در میان این دو، راهی برای خود انتخاب کنند


هـوالنــور

 

ریشه انحراف ها و اضطراب ها دو یا چندگانگی شخصیت است و اولین عامل آن ، غفلت است. درمان آن ذکر و برترین ذکر،نماز است. در لحظات تنهایی و عظیم ترین شلوغی ها خدا را فریاد کنید.

وَإِذَا سَأَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَإِنِّی قَرِ‌یبٌ ۖ أُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ ۖ فَلْیَسْتَجِیبُوا لِی وَلْیُؤْمِنُوا بِی لَعَلَّهُمْ یَرْ‌شُدُونَ (بقره/186)
و چون بندگان  من از تو سراغ مرا می گیرند بدانند که من نزدیکم و دعوت دعا کنندگان را اجابت می کنم زمانیکه مرا بخوانند.

هـوالنــورمطرح کردن گناه و کارهای زشت دیگران خواه راست باشد یا دروغ، قبح گناه و حرمت را در جامعه می شکند و دیگران را نیز به ارتکاب آن تشویق می کند.چنین کاری در قرآن، ترویج فحشا و  زشتیها محسوب شده و تهمت به دیگران از مصادیق بارز آن است.

إِنَّ الَّذِینَ یُحِبُّونَ أَن تَشِیعَ الْفَاحِشَةُ فِی الَّذِینَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِیمٌ فِی الدُّنْیَا وَالْآخِرَ‌ةِ ۚ وَاللَّـهُ یَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ (سوره نور/19)

کسانی که دوست دارند زشتیها در میان مردم با ایمان شیوع یابد، عذاب دردناکی برای آنان در دنیا و آخرت است؛ و خداوند می‌داند و شما نمی‌دانید!

هـوالنــور


قرآن کریم اسباب آرامش و دوری از هر گونه استرس را اینگونه بیان می فرماید :

آگاهی انسان از علم خداوند به مشکلات (انعام/33)

کانون گرم خانواده (اعراف/189)

دوستی با دوستان خدا درسایه ایمان (یونس/62)

خواب و استراحت به اندازه کافی خصوصا در طول شب (یونس/67)

اطاعت از خداوند متعال در همه حال ( خوشیها و سختیها) (شوری/30و31)

هـوالنــور


 *بهره‏ گیرى از امکانات مادى حلال با ایمان منافات ندارد.کسانى که تقوا را رها کردن مادّیات می‏دانند در توهّم به سر می برند.

 *در مسائل تغذیه دقّت کنیم، هم شیوه ‏ى کسب، حلال باشد و هم شیوه‏ ى مصرف آن،

 *رزق همه به دست اوست، پس عجله و حرص و حرام‏ خوارى نداشته باشیم.وَکُلُوا مِمَّا رَ‌زَقَکُمُ اللَّـهُ حَلَالًا طَیِّبًا  وَاتَّقُوا اللَّـهَ الَّذِی أَنتُم بِهِ مُؤْمِنُونَ (مائده/88)

و از نعمتهای حلال و پاکیزه‌ای که خداوند به شما روزی داده است، بخورید! و از (مخالفت) خداوندی که به او ایمان دارید، بپرهیزید!